Shows

2014

Bourges: Alpaga Developpment show – April

Watch this space

2013

AFLA Show – Lagesse – September

Judge: Robin Naesemann – AOBA

Reserve  Champion White – Godswell Manot 

Champion male progeny – Godswell Monty

1st in class – Godswell Charlie -Junior  White male

1st in class – Godswell Katerina – Junior White female

1st in class – Godswell SS JJ – Intermediate Fawn male

1st in class – Godswell Manot -Adult White male

2nd in class – Godswell Josaphine – Junior Fawn female

2nd in class – Godswell Sundance – Intermediate White male

2nd in class – Godswell Troubadour – Intermediate Black male

 

Salbris – Alpaga Developpement –  March

Judge: BAS – Nick Harrington-Smith

Champion Grey – Alham Valley Roxanne

Reserve Champion White –  Arunda Lorca

1st in Class – Arunda Lorca – senior white male

1st in Class – Godswell Sundance – junior white male

1st in Class – Godswell Manot – Intermediate white male

4th in Class – Silverstream Godswell JJ – Junior fawn male

1st in Class – Godswell Hancock – Intermediate Brown male

2nd in Class – Godswell Etienne – Junior Grey male

1st in Class – Godswell Breeze – Intermediate White female

1st in Class – Alham Valley Roxanne – Senior Grey female

2012

Quimper (Brittany) March

Judge: BAS – Tim Hey

‘Judges Choice’ – Godswell Sirocco, Junior white female

Reserve Brown Champion  – Godswell Tony Hancock

1st in class – Godswell Sirocco – Junior White female

1st in class – Godswell Tony Hancock  -Junior Brown male

2nd in class – Godswell Manot – Junior White male

2nd in class – Godswell Edmund Socks – Intermediate Grey male

 

Hapert (Holland)- BAF show March

Judge: AAA – Jane Hicks

2nd in Class – Arunda Lorca – white adult male

2nd in class – Godswell Monty – fawn senior male

 

Bourges: Alpaga Developpment show – April

Judge: AAA – Kristin Burrman

Reserve Supreme Champion – Arunda Lorca – white adult male

Champion Brown – Godswell Hancock

1st in Class – Arunda Lorca – adult white male

1st in Class – Godswell Tony Hancock – junior brown male

1st in Class – Godswell Edmund Socks – Intermediate grey male

2nd in class – Godswell Sirocco – Junior White female

2nd in class – Godswell Xavier – Junior Fawn male

 

St Aulaye – (Dordogne) – PAGA show April

Judge: BAS – Jay Holland

Supreme Champion – Godswell Manot – White junior male

Reserve Supreme Champion – Godswell Breeze – White junior female

Champion progeny – Godswell Monty

2011

Terrailes (Brittany) March

Judge: BAS – Rob Bettinson

Supreme Champion – Godswell Monty

Champion White – Godswell Selkie

 

Salbris – Alpaga Developpment show – March

Judge: Matt Lloyd

Reserve Supreme Champion:  Godswell Monty

European Alpaca Show – AFLA – Lyon – October

Judge: BAS – Nick Harrington-Smith

Reserve Supreme Champion:  Godswell Monty

Reserve Champion Grey – Godswell Socks

Ranst (Belgium) – BAF Show – October

Judge: Wendy Billington

1st in Class – Godswell Monty – senior fawn male

1st in Class – Silverstream Isotopia – adult white female

3rd in Class – Silverstream Indira – Intermediate white female

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − 1 =